win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 11 από σύνολο 11

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Η δήλωση του όποιου νόμου, π.χ. του Ν.3843/10, ισχύει εφόσον τηρούσε τις προϋποθέσεις του εν λόγω νόμου.

    Δεν ξέρω πώς το σκαρφίστηκε αυτό η συμβολαιογράφος.
    Προφανώς θα έχει ήδη γίνει σε άλλη περίπτωση.
    Το πρόβλημά της απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι να μην κολλήσει η μεταβίβαση στο υποθηκοφυλακείο.
    Αλλά η ίδια δεν έχει πρόβλημα να κάνει το συμβόλαιο!
    Να γελάσω ή να κλάψω;

    Επαναλαμβάνω. Η κατάληψη της πιλοτής είναι κατάληψη κοινόχρηστου χώρου.
    Οπότε απαιτείται τροποποίηση της σύστασης.
    Η δήλωση αυθαιρέτων μπορεί να γίνει είτε με συναίνεση του 51% των συνιδιοκτητών είτε και χωρίς συναίνεση, εφόσον έχει ήδη επιβληθεί πρόστιμο στον ιδιοκτήτη ή εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις που τίθενται στο άρθρο 98, §5 του Ν.4495/17..
    Η μεταβίβαση όμως δεν μπορεί να γίνει χωρίς τροποποίηση της σύστασης, εκτός εάν η κατάληψη του κοινόχρηστου χώρου πληροί κάποιες από τις προϋποθέσεις που τίθενται στο άρθρο 98, §7 του Ν.4495/17.

  2. Ευχαριστούν οι:


  3. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Αρχιτέκτων Μηχανικός
    Το μέλος Χαρούλα δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    05.11.2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αναρτ.
    64
    Εύσημα

    έδωσε
    13
    έλαβε
    3
    Αρχεία

    Λήψεις
    18
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Συζήτησα μαζί της αυτά που είπαμε παραπάνω και μου είπε ότι πρώτον θα βασιστεί στο ότι ο εν λόγω ιδιοκτήτης είναι και ο οικοπεδούχος και δεύτερον σε μια εγκύκλιο που βγήκε για τους συμβολαιογράφους (επισυνάπτω απόσπασμα παρακάτω).

    Επίσης, επειδή έχει προηγηθεί τακτοποίηση με τον ν.3843/10, που έχει σφραγίδα πολεοδομίας (συν την ΥΔ του ιδιοκτήτη που συνόδευε την τότε τακτοποίηση), λέει ότι μπορεί να προχωρήσει σε συμβόλαιο και δεν θα έχει πρόβλημα με το υποθηκοφυλακείο.

    Ουσιαστικά επικαλείται τον λεγόμενο "κουβά" (το αδιάθετο ποσοστό που έχει μείνει, η πυλωτή δηλαδή) κι ότι αυτό μπορεί να δοθεί στον ιδιοκτήτη-οικοπεδούχο, που έχει κλείσει και χρησιμοποιεί την πυλωτή από κατασκευής της οικοδομής, χωρίς την τροποποίηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

    Εγώ από την πλευρά μου μπορεί να είμαι καλυμμένη για την τακτοποίηση που θα κάνω, αλλά αναρωτιέμαι κατά πόσο καλυμμένος στο μέλλον θα είναι ο ιδιοκτήτης με αυτά που λέει ότι μπορεί να κάνει η συμβολαιογράφος. Από αυτά που μου λες και από αυτά που διάβασα, καταλαβαίνω ότι οποιαδήποτε στιγμή κάποιος συνιδιοκτήτης μπορεί να προσβάλει και άρει την κατάληψη της πυλωτής.


    Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	IMG_8265.jpg
Προβολές:	14
Μέγεθος:	42,6 KB
ID:	1838
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη Χαρούλα : 02.12.2019 στις 13:55 Αιτία: πρόσθεσα κείμενο για περισσότερη επεξήγηση

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) για θερμομόνωση με το εξοικονομώ
    Από το μέλος dimitri-78 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.05.2021, 14:25
  2. Άδεια μικρής κλίμακας σε γήπεδο με ρέμα
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.09.2020, 18:47
  3. ΙΚΑ για εργασίες μικρής κλίμακας
    Από το μέλος ariskal στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταία Ανάρτηση: 03.11.2017, 10:02
  4. N.4178/13: Άδεια Μικρής Κλίμακας (παρ.2 αρ.4 του Ν.4067/12)
    Από το μέλος TOLIS17 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 12.11.2014, 19:03
  5. Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας
    Από το μέλος theagpar στη θεματική κατηγορία Άδειες, Διαδικασίες, Δικαιολογητικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 26.03.2012, 17:16

Ετικέτες Θέματος

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •